Local & Regional Bike Events

Loading...

2011 Hollenbecks Results

Hollenbecks Spring Classic Road Race, Virgil, NY

Men – 3/4 (44 Miles)
Place Name City, State Time License Bib Team
1 Scott Lundy 1:56:30.00 148 J&J Cycle
2 James Thompson (1 – Cat3) Grand Island, NY 1:56:34.00 297130 137 Queen City Cyclists/Handlebars Cycling
3 Eric Korolewski (2 – Cat3) Liverpool, NY 1:56:35.00 261040 124 Team Ommegang – Syracuse Bicycle
4 Randy Hadzor (1 – Cat4) La Fayette, NY 1:56:36.00 317582 115 Mello Velo / Middle Ages / BTB
5 Michael Howard (2 – Cat4) Niagara Falls, NY 1:56:37.00 283281 122 BikeBoy Racing
6 Daniel Crespo (3 – Cat4) New York, NY 1:56:42.00 297822 104 CRCA/Houlihan Lokey-Sanchez
7 Ivan Temnykh State College, PA 1:56:46.00 221656 145 Cornell Cycling
8 David Yacobelli (3 – Cat3) Endicott, NY 1:56:47.00 80453 140 Corning/NoTubes Race Team
9 Michael Drexel (4 – Cat3) Delanson, NY 1:56:51.00 269985 107
10 Colin Funk 1:56:54.00 111 First Capital Cycling (Kingston)
11 Dan Fitch (4 – Cat4) Cazenovia, NY 1:56:55.00 246274 110 Team Ommegang – Syracuse Bicycle
12 Ethan Suttner (5 – Cat4) Princeton, NJ 1:56:59.00 276747 136 Cornell University
13 Simon Smith 1:57:04.00 135 First Capital Cycling (Kingston)
14 Douglas Carlson (5 – Cat3) Alpine, NY 1:57:05.00 52320 102 FLCC/ChrisCookies/SwanCycles
15 Daniel Hertzler (6 – Cat3) Addison, NY 1:57:09.00 278607 119 Corning/notubes race team
16 David VanHorn (6 – Cat4) Amherst, NY 1:57:16.00 265565 1 Queen City Cyclists
17 Robert Dietrick (7 – Cat3) Farmington, NY 1:57:26.00 204710 144 Trailblazers/Genesee Valley Cycling Club
18 tim andrus (7 – Cat4) Horseheads, NY 1:57:32.00 300517 101 Rogue Race Team
19 Frederick Harle (8 – Cat4) Jamesville, NY 1:58:29.00 303474 117 Team Ommegang – Syracuse Bicycle
20 Philip Nesbitt (9 – Cat4) Churchville, NY 1:58:51.00 268155 130 Monroe Extinguisher / SBR Cycling Team
21 Tod Gentry (10 – Cat4) Freeville, NY 1:59:28.00 309465 113 Cornell University
22 Justin DeAmicis (11 – Cat4) New Hartford, NY 2:08.00 241043 142 Dick Sonne’s Racing
23 John Hertzler (8 – Cat3) Addison, NY 2:09.00 278839 120 Corning/notubes race team
24 Phill Vermette 2:11.00 138 Eurosports
25 AJ Finkelstein (12 – Cat4) Endwell, NY 2:15.00 83095 109 Team Ommegang – Syracuse Bicycle
26 Andrew Ross (9 – Cat3) Mexico, NY 2:20.00 229898 134 MaxPowerCycling.com
27 Michael Kumiega (13 – Cat4) Binghamton, NY 2:24.00 105935 125 Team Ommegang – Syracuse Bicycle
28 Jeff Hoover (14 – Cat4) Liverpool, NY 2:28.00 247979 121 MaxPowerCycling.com
29 William Mcilroy 2:41.00 128 First Capital Cycling (Kingston)
30 Kevin Emr (15 – Cat4) Ithaca, NY 2:02:07.00 291204 108 Corning/Notubes Race Team
31 Jason Dellilo (16 – Cat4) Baldwinsville, NY 2:03:26.00 144900 106 Bike Loft East\MaxPowerCycling.com
32 Douglas Mauro (17 – Cat4) Pittsford, NY 2:04:11.00 276070 127 Park Ave Bike Multi Sport Team
33 Peter Hagerty (10 – Cat3) South St. Paul, MN 2:05:12.00 258621 116 St. Paul Bike Racing Club
34 DAVID FROSTCLAPP (18 – Cat4) Ithaca, NY 2:06:25.00 292596 141 Finger Lakes Cycling Club
35 Bruce Hayward (19 – Cat4) Victor, NY 2:07:49.00 102529 118 Park Ave Bike Multi Sport Team
36 Christopher Mondiek (20 – Cat4) Dublin, OH 2:08:34.00 229657 129 RIT Cycling Club
37 John Compton (11 – Cat3) Burdett, NY 2:08:44.00 7509 147 Spokepost.com
38 Eli Robinson (12 – Cat3) Ithaca, NY 2:09:08.00 261543 133 Corning/Notubes Race Team
39 Jeffrey Gagliardo (21 – Cat4) Pittsford, NY 2:14:02.00 271192 112 Twin Line Velo / Dick Ide Honda / GVCC
40 J Delancey (22 – Cat4) Walworth, NY 2:14:37.00 46444 105 Team ROG
41 Christopher Jones (23 – Cat4) Johnson City, NY 2:15:23.00 294390 123 RUUD Racing/TVC
42 Owen Wood (24 – Cat4) Rochester, NY 2:26:30.00 53673 146 Team ROG
DNF Anthony Castiglia Rochester, NY dnf 277927 103 RIT Cycling Club
DNF Ricardo Figueroa Macedon, NY dnf 278576 143 Park Ave Bike Shop
DNF owen laurion Rochester, NY dnf 259759 126 Monroe Extinguisher / SBR Cycling Team
DNF Cory Peranich Brackney, PA dnf 214536 131 Team Ommegang – Syracuse Bicycle
DNF Rick Randall Honeoye Falls, NY dnf 291677 132 Monroe Extinguisher / SBR Cycling Team
Men – 4/5 (22 Miles)
Place Name City, State Time License Bib Team
1 James Nord (1 – Cat5) New York, NY 59:24.00 321582 235 Speedwell Racing
2 Andrew Engbretson 59:33.00 209 First Capital Cycling (Kingston)
3 kevin Howard (2 – Cat5) Rochester, NY 59:34.00 343886 222 University of Rochester
4 David Bertram (3 – Cat5) Cooperstown, NY 59:35.00 319342 203 Team Ommegang – Syracuse Bicycle
5 Randall Martin (4 – Cat5) Laurens, NY 59:36.00 321782 229 Paceline Cycling/CNYC
6 Nate Foster (5 – Cat5) Ithaca, NY 59:37.00 303738 212 Human Zoom
7 Carl Pfranger (6 – Cat5) Utica, NY 59:43.00 304938 240 Mohawk Valley Bike Club
8 Aaron Johnson (1 – Cat4) Oswego, NY 59:50.00 108276 224 Team Ommegang – Syracuse Bicycle
9 Raymond Willard (7 – Cat5) Oneida, NY 59:52.00 308807 258 Team Ommegang – Syracuse Bicycle
10 Daniel Ohart (2 – Cat4) Sayre, PA 60:04.00 306017 268 Rogue Race Team-NY
11 Richard Serton (3 – Cat4) Clinton, NY 1:02:00.00 241062 248 Central New York Cyclist
12 Travis Kroot (8 – Cat5) Rochester, NY 1:02:01.00 322408 225 University of Rochester
13 Nicholas Pacchioli (4 – Cat4) Syracuse, NY 1:02:02.00 290483 238 Syracuse University Cycling Team
14 James Randall (5 – Cat4) Chittenango, NY 1:02:03.00 181711 242 Team Ommegang – Syracuse Bicycle
15 Steve Goebel (9 – Cat5) Victor, NY 1:02:14.00 295274 216 GVCC
16 Daniel Rivers (10 – Cat5) Lowville, NY 1:02:25.00 150409 245 MaxPowerCycling.com
17 Jesse Bulman (11 – Cat5) Palmyra, NY 1:02:26.00 298056 204 Trailblazers bike shop
18 Blair Sturm (12 – Cat5) Horseheads, NY 1:02:35.00 327974 252 Rogue Race Team
19 Brian Brodine 1:02:40.00 265 RIT Cycling Club
20 Changxi Zheng 1:02:43.00 261 Cornell University
21 jacob Barney (13 – Cat5) Watertown, NY 1:02:55.00 286801 201
22 Peter Mintun Solon, OH 1:02:58.00 343794 231 Cornell University
23 Daniel Hager 1:03:18.00 218
24 Zach Whitney (14 – Cat5) East Meredith, NY 1:03:19.00 125614 257
25 Tyler Sweeting (15 – Cat5) Webster, NY 1:03:32.00 268220 253 Quality Care Pharmacies/GVCC
26 Robert Lazzara (16 – Cat5) Hudson, NY 1:03:39.00 310888 226 Capital Bicycle Racing Club
27 Scott Somers (17 – Cat5) Oswego, NY 1:04:25.00 69959 264 MaxPowerCycling.com
28 David Moore (6 – Cat4) Syracuse, NY 1:04:29.00 291253 232 Team Ommegang – Syracuse Bicycle
29 Daniel Schroen (18 – Cat5) Fairport, NY 1:04:30.00 306952 247 GVCC
30 Randy Rhoads (19 – Cat5) Horseheads, NY 1:04:43.00 312184 244 Corning/No Tubes Race Team
31 Joe Rorick 1:04:54.00 262
32 James Nicholson (20 – Cat5) Fulton, NY 1:05:03.00 331260 233 MaxPowerCycling.com
33 Jason Cavall (21 – Cat5) Getzville, NY 1:05:04.00 262069 206 Buffalo Velo
34 Ethan Frost (7 – Cat4) Newark, DE 1:05:17.00 139749 213 Christiana Care PT+/FSVS
35 Kent Goben (22 – Cat5) Elmira, NY 1:05:25.00 309719 215 Corning/No Tubes Race Team
36 Keith Lyndaker (23 – Cat5) Lowville, NY 1:05:34.00 296563 227 MaxPowerCycling.com
37 Luke Thomas (24 – Cat5) Interlaken, NY 1:05:43.00 280461 256 RIT Cycling Club
38 Brian Martina (25 – Cat5) Oswego, NY 1:05:44.00 161969 230 Team ROG
39 Brad Helmetsie Spencerspencer, NY 1:05:50.00 318134 220 unaffiliated
40 Kenneth Hammond 1:05:59.00 219
41 Robert Wood (26 – Cat5) Wellsburg, NY 1:06:34.00 309105 259 Rogue Race Team
42 David Ferrett (8 – Cat4) Rochester, NY 1:06:43.00 11520 210
43 Chris Jensen (27 – Cat5) Rochester, NY 1:06:44.00 325042 223 University of Rochester
44 Michael Zak (28 – Cat5) Canandaigua, NY 1:07:05.00 261418 260 Genesee Valley Cycling Club
45 Wes Belisle (29 – Cat5) Cicero, NY 1:07:16.00 315280 202
46 Scott Odorisi (30 – Cat5) East Rochester, NY 1:07:28.00 338440 237 Park Ave Bike Multi Sport Team
47 Kurt Woodruff 1:07:39.00 269
48 James Szczygiel (31 – Cat5) Baldwinsville, NY 1:07:40.00 247947 255 MSR Racing
49 Joseph Magliocca (32 – Cat5) Oneida, NY 1:08:07.00 301564 228 Team Ommegang – Syracuse Bicycle
50 Stephen Stout (33 – Cat5) Locke, NY 1:08:57.00 311560 250 Finger Lakes Cycling Club
51 Derek Perry (34 – Cat5) Tully, NY 1:09:22.00 27792 239 Bike Loft East\MaxPowerCycling.com
52 Kyle Oberdorf (35 – Cat5) Liverpool, NY 1:09:32.00 291162 236
53 Dylan Nord (36 – Cat5) Oneonta, NY 1:09:44.00 342684 234 Central New York Cyclist
54 Scott Griffin (37 – Cat5) Fairport, NY 1:10:11.00 237129 217 GVCC
55 Todd Relyea (38 – Cat5) La Fayette, NY 1:10:24.00 334344 243 Onondaga Cycling Club
56 Mike Hsu 1:10:53.00 263
57 John Fessenden 1:11:00.00 266 unattached
58 charles braman (39 – Cat5) Greene, NY 1:11:37.00 261132 267 Tioga Velo Club
59 Dan Strine (40 – Cat5) Rochester, NY 1:13:30.00 281238 251 Classic Cycling/Hook-S-One Productions
60 Terry Fisher (41 – Cat5) Canandaigua, NY 1:16:05.00 92815 211
61 Stephen Poirier (9 – Cat4) Leominster, MA 1:16:50.00 291055 241 Syracuse University Cycling Team
62 Alex Deyhim 1:20:43.00 208
63 Kevin Hill (42 – Cat5) Palmyra, NY 1:22:22.00 240415 221 Quality Care Pharmacies/GVCC
64 Roger Sherman 1:34:04.00 249 Skylands Cycling
65 Shannon Case (43 – Cat5) Penfield, NY 1:35:52.00 216809 205 Quality Care Pharmacies/GVCC
DNF SCOTT SWINGLE Earlvill, NY dnf 350442 254 SHORTY’S KIDS/ACTION CYCLES
Men – Masters – 35-99 (22 Miles)
Place Name City, State Time License Bib Team
1 Henry Gerson Ithaca, NY 58:33.00 345364 615 FLCC/ChrisCookies/SwanCycles
2 Richard Karaz Remsen, NY 58:34.00 46804 622 Central New York Cyclist
3 Mariano Garcia Ithaca, NY 58:40.00 53570 645 FLCC/Chris Cookies/Swan Cycles
4 Andrew Williams Binghamton, NY 58:45.00 286915 641 RUUD Racing / TVC
5 Nathan Sentz Cooperstown, NY 58:46.00 215130 633 Paceline Cycling/CNYC
6 Armin Heurich Ithaca, NY 58:47.00 315646 618 FLCC/ChrisCookies/SwanCycles
7 Robert Meikle Waterford, CT 58:48.00 211727 626 Mystic Velo Club
8 Gregory Drumm Chittenango, NY 58:49.00 181712 612 Team Ommegang – Syracuse Bicycle
9 Steven Smith Cooperstown, NY 58:50.00 230707 635 Paceline Cycling/CNYC
10 David Hansen Elmira, NY 58:51.00 284362 616 Rogue Race Team
11 Ad Stabel East Meredith, NY 59:21.00 135478 637 Central New York Cyclist
12 Timothy Leonard New Hartford, NY 59:35.00 106471 624 Capital Bike Racing Club
13 Keith Watkins Hamilton, NY 59:45.00 278639 640 Central New York Cyclist
14 Guy Damiano New Hartford, NY 59:46.00 50760 610 Mohawk Valley Bike Club
15 Edward King Harpursville, NY 60:21.00 301048 623 Central New York Cyclist
16 David Hoag Dansville, NY 1:01:00.00 222502 650 GVCC
17 Travis Turner 1:01:04.00 642 FLCC/ChrisCookies/SwanCycles
18 Emory Creel Hamilton, NY 1:01:12.00 175763 608 Central New York Cyclist
19 Michael Tersegno Auburn, NY 1:01:22.00 192130 638 FLCC/ChrisCookies/SwanCycles
20 Peter Martin New Lisbon, NY 1:01:39.00 22713 625 Central New York Cyclist
21 Casey Carlstrom Ithaca, NY 1:01:48.00 276511 606 FLCC/ChrisCookies/SwanCycles
22 Stephen Hudyncia Fort Plain, NY 1:02:12.00 47253 619 Rogue Race Team
23 Phil Batten Manlius, NY 1:02:38.00 279652 602 Team Ommegang – Syracuse Bicycle
24 Charles Rhoades Binghamton, NY 1:02:48.00 287710 651 RUUD Racing Team
25 Mark Bartsch Horseheads, NY 1:02:55.00 291065 601 Rogue Race Team
26 Karl Faruzel Binghamton, NY 1:03:13.00 11308 613 Team Ommegang – Syracuse Bicycle
27 Dan Brown 1:03:17.00 644
28 Dave Prugh Sayre, PA 1:03:23.00 261855 629 Corning/NoTubes Race Team
29 Steven Gates West Winfield, NY 1:03:24.00 208575 614 Paceline Cycling/CNYC
30 Richard Jarvi Manlius, NY 1:03:27.00 237833 621 Maxpowercycling.com
31 Paul Speranza Endicott, NY 1:03:34.00 194030 636 Corning/Notubes Race Team
32 Eric Jarvi Framingham, MA 1:03:43.00 254949 620 MaxpowerCycling.com
33 Bryan Danforth 1:04:25.00 611 FLCC
34 Doake Brown Cortland, NY 1:06:08.00 160332 604 unattached
35 Chris Caza Fulton, NY 1:06:17.00 304404 607 Maxpowercycling.com
36 Michael Capocefalo Auburn, NY 1:07:14.00 239957 605 Owasco Velo Club
37 Clifford Six Syracuse, NY 1:07:20.00 263897 634 MaxPowerCycling.com
38 Jim van Leer Trumansburg, NY 1:07:37.00 59858 649 FLCC/ChrisCookies/SwanCycles
39 Dean Furnia Auburn, NY 1:07:46.00 200392 647 Owasco Velo Club
40 Richard Rutishauser Whitesboro, NY 1:07:53.00 160242 652 Mohawk Valley Bicycling Club
41 Robert Seltzer 1:08:21.00 632 FLCC/ChrisCookies/SwanCycles
42 Stuart Joseph Cassville, NY 1:08:43.00 208879 648 MBVC
43 Larry Kabat 1:08:55.00 646
44 Philip Thompson Clinton, NY 1:09:09.00 35465 639 Dick Sonne’s Racing/MVBC
45 Tim Riley Whitesboro, NY 1:10:11.00 244161 630 Buffalo Bicycling Club
46 John Hendrickson Endwell, NY 1:10:20.00 224624 617 RUUD Racing / TVC
47 Kelsey Taylor 1:10:49.00 643
48 Edward Dailey Sayre, PA 1:14:15.00 274850 609 Corning/Notubes Race Team
49 David Paccone Skaneateles, NY 1:14:47.00 273591 628 Corning/Notubes Race Team
50 Chris Rusin 1:16:31.00 631 flcc
DNF Bryan Blake Fulton, NY dnf 214701 603 MaxpowerCycling.com
Men – Pro/1/2/3 (66 Miles)
Place Name City, State Time License Bib Team
1 Derek Hardinge 2:51:23.00 6 Nine2FivePro.com
2 Dan Staffo (1 – Cat2) Farmington, NY 2:51:45.00 149684 15 Handlebars cycling company
3 Cory Burns (1 – Cat1) Watertown, NY 2:54:10.00 133640 2 Embrocation Cyling Journal Elite Team
4 Ramon MiradeOrduna (2 – Cat2) Geneva, NY 2:54:44.00 279894 10 MaxPowerCycling.com
5 Stephen Sloan (3 – Cat2) Somerville, NJ 2:57:39.00 241757 13 Team Somerville Bicycle Shop
6 Ian Byrd (1 – Cat3) Rochester, NY 2:57:40.00 151532 3 Team ROG
7 Brian Klotz (4 – Cat2) Corning, NY 2:57:53.00 260934 7 Corning/Notubes Race Team
8 Don Sproull (5 – Cat2) Auburn, NY 2:58:00.00 210436 14 FLCC/ChrisCookies/SwanCycles
9 David Faso (2 – Cat3) Cazenovia, NY 2:58:09.00 11315 4 MaxPowerCycling.com
10 Andrew Melnychenko (6 – Cat2) Alpine, NY 3:11:00.00 52777 9 Maxpowercycling.com
11 Greg Gray (3 – Cat3) Rochester, NY 3:30:00.00 176098 5 Team ROG
DNF Corey Knowles Hamburg, NY dnf 275435 8 Team ROG
DNF Craig Nichols Lacona, NY dnf 305602 11 MVP Health Care Cycling
DNF Robert Schuler Rochester, NY dnf 262137 12 Mac5Bikes/GVCC
DNF Jeffrey Thomas Fairport, NY dnf 66442 16 ROG presented by Towners
DNF Bruce Rohdenburg Corning , NY dnf 53591 17 Rogue Race Team-NY
Women – 4 (22 Miles)
Place Name City, State Time License Bib Team
1 Suzanne Lucash New York, NY 1:08:35.00 310226 707 CRCA/Houlihan-Lokey Sanchez
2 Dana Cooreman Whitesboro, NY 1:10:49.00 295363 701 Mission in Motion Cycling-Tioga Velo
3 Kelly Welker Penfield, NY 1:11:10.00 260313 712 MAC5Bikes/McAllister Sign
4 Emily Elbers Syracuse, NY 1:12:03.00 314836 702 Farm Team Elite Women
5 Lilynn Graves Ithaca, NY 1:12:11.00 13946 703 Corning/NoTubes Race Team
6 Tamara Lewis Afton, NY 1:12:26.00 248584 706 Mission in Motion Cycling-Tioga Velo
7 laura kozlowski Ithaca, NY 1:12:35.00 262612 705 Velo Bella
8 Laure Stroock Ithaca, NY 1:16:59.00 338796 714 Corning/Notubes Race Team
9 Marsha Kapinus Chenango Forks, NY 1:17:04.00 197102 704 Mission in Motion Cycling-Tioga Velo
10 Stacy Maziejka Voorheesville, NY 1:17:14.00 304631 708 Capital Bike Racing Club
11 Delana Spaulding Brooktondale, NY 1:17:52.00 300247 711 Mission in Motion Cycling-Tioga Velo
12 Jackie Hendricksen 1:21:48.00 713
13 Megan Mcdonald 1:36:52.00 709
14 Robin Morgan Lafayette, NY 1:38:10.00 308264 710 Corning/Notubes Race Team
Women – Tandem (22 Miles)
Place Name City, State Time License Bib Team
1 Meg Reed 59:44.00 397 Rogue Race Team
2 Julie Erickson Ithaca, NY 1:07:09.00 350606 396 FLCC/ChrisCookies/SwanCycles
Men – Tandem (22 Miles)
Place Name City, State Time License Bib Team
1 James Reed Elmira, NY 59:44.00 111110 397 Rogue Race Team
2 William Erickson Ithaca, NY 2:07:09.00 199837 396 FLCC/ChrisCookies/SwanCycles
Men – JR – Juniors – 10-18 (22 Miles)
Place Name City, State Time License Bib Team
1 JohnPaul Koenig Auburn, NY 58:44.00 314552 939 Road Warriors
2 Daniel Jardin Mexico, NY 1:02:41.00 299029 928 MaxPowerCycling.com
3 Mitchell Fisher Canandaigua, NY 1:10:15.00 348720 902
Women – 1/2/3 (44 Miles)
Place Name City, State Time License Bib Team
1 Ruth Sherman (1 – Cat3) Spencer, NY 2:10:40.00 278482 849 Corning/Notubes Race Team
2 Christine Schryver (1 – Cat2) Rochester, NY 2:10:41.00 31818 848 Full Moon Vista
3 Yvette LaBombard (1 – Cat1) Rochester, NY 2:10:50.00 204106 845 Full Moon Vista
4 Marjolein Schat (2 – Cat2) Ithaca , NY 2:11:00.00 264895 847 Corning/Notubes Race Team
5 Vanessa McCaffery (2 – Cat3) Newfield, NY 2:11:14.00 222557 846 Corning/NoTubes Race Team
6 Margaret Thompson (3 – Cat3) Clinton, NY 2:11:25.00 35453 850 Corning/NoTubes Race Team
7 Sara Foster (3 – Cat2) Ithaca, NY 2:11:29.00 239906 844 Corning/No Tubes Race Team