Local & Regional Bike Events

Loading...

2001 Hollenbecks Results

Road Race, May 6, 2001

133 riders, 132 bikes

Cat 1-2-3, 66 miles

Time

Name Club

1

2:51:08

Timothy Clarksen CRCA

2

2:53:21

Jonathan Dechau Noble/GVCC

3

2:56:25

Daniel Opdyke

4

2:59:00

Jeff Bakal Multi Laser

5

Glenn Swan CTS/Velocity

6

Greg Cushing Multi Laser

7

Tim Tobbe FLCC

8

Chris Harnish FLCC

9

Bob Tysen Multi Laser

10

Steve Simpson Granfield

11

Allan Lombart GVCC

12

Brian Thompson FLCC

13

Chris Granger Multi Laser

14

John Tomlinson Century

15

2:59:23

Timothy Loughlin GVCC

16

2:59:30

Todd Turner FLCC

17

3:0032

Michael Swanwick FLCC

18

Mark Dwyre Multi Laser

19

3:06:01

Mike Jones CNVC

20

3:11:30

Jared Whiteside Multi Laser

Cat 3-4, 44 miles

1 1:59:54 Dan Staffo
2 Scott Nevil
3 Chad Butts NCYC
4 Dan Kane FLCC
5 David J. Faso OCC
6 David K. Bischoff GVCC
7 Mark Nevil
8 Brent Kresge Monroe Wheelm.
9 Andrew Diekema OCC
10 Jason France Capitol BRC
11 Matthew L. Myers
12 Erik Schmidt
13 Brian Hahn OCC
14 2:00:20 Ernie A. Bayles
15 James Eisner TVC
16 2:00:33 Peter Martin CNYC
17 2:00:50 Shepherd P. Myers HVVC
18 Jerremy A. Clay
19 2:01:10 Robert F. Rehm Monroe Wheelm
20 2:01:28 Duncan Callaway FLCC
21 2:01:55 Andrew Vanburen TVC
22 2:03:00 Shawn Ritchie GVCC
23 2:07:39 Nemo Peeters FLCC
24 2:09:43 Christopher Tidd GVCC
25 Laura Schmidt
26 2:10:20 Michael Harrington

Cat 4-5, 22 miles

1 0:59:04 Anonymous
2 59 James Eagen FLCC
3 Matt Dickinson
4 1:01:30 David Ryther CNYC
5 Mark Harmon SBRT
6 Steve Whitehead MVBC
7 Jeff Poulin TVC
8 Joshua Friedman CRCA
9 Mark Moskovich SBRT
10 Tim Bingham OCC
11 Robert Hanlon FLCC
12 Thomas Marose Bing Univ
13 Steve Harvey
14 Matthew Latyszonek Colavita
15 1:02:29 Anthony Rotter
16 Dean Petro OCC
17 Caleb Southworth
18 50 Mark Rishniw FLCC
19 Vinnie Gross
20 1:03:00 Andrew McNaughton OCC
21 50 James
22 1:04:30 Michael Coamer TVC
23 Peter Rumsey Arc en Ciel
24 Robert Swizdor OCC
25 William Stiteler OCC
26 Anthony Vinciquerra
27 Reid Gurner Cornell
28 Harold Peeling TVC
29 1:06:25 Carl Petruzilli BVCC
30 Gary Rumsey Arc en Ciel
31 Joe Campanie NECSA
32 Gary Dickinson Bing Univ
33 48 Jon Furminger
34 Chet Schwartz Bing Univ
35 Peter Nicola OCC
36 1:09:00 Doug Taylor OCC
37 Jeffrey Ross TVC
38 1:10:25 Stan McFall FLCC
39 Doake Brown
40 1:11:09 Jack Ruckheim FLCC
41 1:12:19 Gianfranco Vidali OCC
42 42 Daniel Reichman
43 Bradley Brown
44 1:13:10 Kurt Woodruff
45 42 Bob Bresee TVC

Women, 22 miles

1 1:09:48 Shelley Reynolds GMBC
2 Sarah Barker HVVC
3 1:11:34 Michelle Costello CNYC
4 1:12:00 Ashlee Armstrong Fut Champ Cycl
5 Margaret Thompson MVBC/Aegis
6 1:18:00 Karen Holm TVC
7 1:20:40 Carol Peeling TVC
8 1:23:24 Helen Southworth
9 1:27:17 Gina Calogno TVC
10 1:31:15 Dawn Fox TVC

Masters, 22 miles

1 1:00:20 Ad Stabel
2 1:01:50 Todd Kapaghian TVC
3 Rich Karaz MVCC
4 Paul Kingsbury
5 Michael O’Donell
6 Dan Fitch OCC
7 1:02:15 Donal Fitterer FLCC
8 Karl Faruzel TVC
9 1:03:50 Thomas Morris CNYC
10 1:04:22 Brian Krieger GVCC
11 1:04:42 Doug Johnson OCC
12 1:04:58 John Hawley
13 1:06:25 Gregory Low OCC
14 David Burnside GVCC
15 Michael Beggs CNYC
16 1:07:40 Ed Luban OCC
17 1:13:18 Phillip Thompson MVBC
18 1:20:15 Thomas Schwartz

Juniors, 22 miles

1 1:11:35 Brian Thomas
2 1:12:10 Timothy Brahs OCC

Tandem, 22 miles

1 Ken Yonemura/Grace Hoda Awora CC